Střední škola AGC a.s.
20.05.2019

Dne 17. 5. 2019 se žáci prvního ročníku oboru Ekonomika a podnikání zúčastnili projektového dne v rámci výuky Ekonomika a oblasti podnikové činnosti. Žáci se na začátku akce v Informačním středisku Dubí seznámili s historickým rozvojem porcelánové výroby v Dubí a v Krušných horách. Představena byla výroba v jednotlivých porcelánkách Severních a Západních Čech. Při prohlídce dubského výrobního závo…

Zobrazit celý článek


19.05.2019

Již od roku 2012 probíhá celostátní soutěž pro mladé talenty s názvem "Mladý programátor", ve které si mohou změřit své síly žáci základních a středních škol v programování. Soutěží se v několika kategoriích, do kterých patří nástroj pro vizualizované programování Baltík - to pro ty mladší, libovolně zvolený programovací jazyk - pro ty starší a nově i Scratch. Soutěž je určena pro žáky obou stupň…

Zobrazit celý článek


17.04.2019

Napiš správně svůj životopis, vyhraj 5000 Kč a užij si prázdniny s Profesia.cz Pravidla jsou jednoduchá – studenti napíšou životopis a pošlou nám ho k posouzení. Hlavní výhru vyhrát může jen jeden - vítěz vyhraje 5000 Kč. Nejlepší vybrané životopisy ale publikujeme jako vzory na webu Profesia.cz. Soutěž probíhá od 1. 4. 2019 do 20. 6. 2019. 26. 6. 2019 oznámíme autora nejlepšího životopisu, kter…

Zobrazit celý článek


květen 2019
PO
ÚT
ST
ČT
SO
NE
29 30 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2

Kdo NEHACKUJE není Čech!

20.12.2018 13:21

Kybernetická bezpečnost patří mezi jedno z ožehavých témat dnešní doby. Kyberprostor je na tom dneska dokonce tak, že je spolu se zemí, vodou, vzduchem a vesmírem označován jako páté bojiště. Ale ruku na srdce – kdo o kybernetické bezpečnosti něco opravdu ví?

Pro zlepšení obecného povědomí o této problematice se letos již potřetí pořádá celostátní „Středoškolská soutěž v kybernetické bezpečnosti“ – viz. stránky www.kybersoutez.cz. Soutěž je organizačně rozdělena do několika kol. První kolo probíhalo elektronickou formou a mělo osvětový charakter. Smyslem bylo zapojit co možná největší počet středoškoláků. Proč? Aby měli povědomí o tom, že nějaká kybernetická bezpečnost (a hlavně nebezpečnost) existuje. Tato „masovost“ účasti byla naší školou bohatě naplněna – v Ústeckém kraji se zapojilo dohromady 204 žáků, jen z naší školy 103. A nutno říci, že velmi úspěšně – 33 soutěžících postoupilo do druhého kola. To bude mít rovněž elektronickou formu a proběhne v lednu. Soutěžící mají v předstihu k dispozici celou řadu studijních materiálů. A pokud se zadaří, čeká je prezenční celostátní kolo. A kdyby se zadařilo i tam? Inu, mezinárodní klání národních týmů také existuje :-). Asi trochu předbíháme, ale kdo ví. Palce rozhodně budeme držet.

Na soutěž jsou navázány další akce. Pro školy, které do soutěže přihlásily víc než 60 soutěžících, je pořádána zajímavá beseda. Ta se na naší škole uskutečnila ve čtvrtek 20. prosince 2018 před plnou aulou. Přednášet přijel Ing. Miroslav Nečas, PhD z firmy Tovek, která je jedním z partnerů probíhající soutěže. V první fázi přednášky zazněly informace o soutěži a pak následovala odborná část, která se týkala zabezpečení dat a zejména osobních údajů v institucích, které data uchovávají. Součástí byla i praktická ukázka z ekonomické oblasti – co všechno se dá zjistit o firmách a jejich vzájemných vazbách, a to vše pouze z dostupných dat. Stačí jen vědět, jak. Ono Orwellovské „velký bratr tě sleduje“ je možná větší pravda, než si vůbec umíme či chceme připustit.

Na závěr přednášky pan Nečas mluvil o bezpečnostní kauze posledních dní – v čem spočívá bezpečnostní riziko vázat digitální infrastrukturu státu na zařízení jedné firmy (v tomto případě čínské firmy HUAWEI).

Dvě vyučovací hodiny utekly jak voda. Žáci si odnesli mnoho zajímavých informací. Možná je to přiměje trochu jinak uvažovat o bezpečnosti dat. A kdo ví – třeba se někdo v rámci IT profesně na tuto problematiku zaměří. Finančně rozhodně neprohloupí.

Fotogalerie:

Starší články

 

NAHORU TISK

 Vytvořeno v rámci projektu č. CZ.1.07/1.1.13/22.0029
Otevřená škola - Moderní, atraktivní, komunikativní
Realizátor projektu