Střední škola AGC a.s.
20.05.2019

Dne 17. 5. 2019 se žáci prvního ročníku oboru Ekonomika a podnikání zúčastnili projektového dne v rámci výuky Ekonomika a oblasti podnikové činnosti. Žáci se na začátku akce v Informačním středisku Dubí seznámili s historickým rozvojem porcelánové výroby v Dubí a v Krušných horách. Představena byla výroba v jednotlivých porcelánkách Severních a Západních Čech. Při prohlídce dubského výrobního závo…

Zobrazit celý článek


19.05.2019

Již od roku 2012 probíhá celostátní soutěž pro mladé talenty s názvem "Mladý programátor", ve které si mohou změřit své síly žáci základních a středních škol v programování. Soutěží se v několika kategoriích, do kterých patří nástroj pro vizualizované programování Baltík - to pro ty mladší, libovolně zvolený programovací jazyk - pro ty starší a nově i Scratch. Soutěž je určena pro žáky obou stupň…

Zobrazit celý článek


17.04.2019

Napiš správně svůj životopis, vyhraj 5000 Kč a užij si prázdniny s Profesia.cz Pravidla jsou jednoduchá – studenti napíšou životopis a pošlou nám ho k posouzení. Hlavní výhru vyhrát může jen jeden - vítěz vyhraje 5000 Kč. Nejlepší vybrané životopisy ale publikujeme jako vzory na webu Profesia.cz. Soutěž probíhá od 1. 4. 2019 do 20. 6. 2019. 26. 6. 2019 oznámíme autora nejlepšího životopisu, kter…

Zobrazit celý článek


květen 2019
PO
ÚT
ST
ČT
SO
NE
29 30 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2

Průběh stáže našich žáků v Belgii

15.01.2018 07:07

Naši nejlepší žáci oboru IT - Daniel Holomek, Jakub Hindra a Jan Kejř - dostali možnost se podívat do závodů společnosti AGC v Belgii. Na této stránce uvedu alespoň něco málo informací z jejich pobytu, který zahrnuje návštěvu výrobních závodů ve Fleurus a Moustier, dále pak moderní Vývojové Centrum AGC v Charleroi a vedení společnosti včetně střediska IT v Louvain-la-Neuve. A pokud vše dobře dopadne, podíváme se i na výrobu automobilů Audi v Bruselu. Jako součást pobytu je také zahrnuta návštěva Bruselu a Bruggy. Snad všechno vyjde podle předpokladu :-).


7.1.2018 - cesta ... tento den se toho moc neodehrálo. Kromě několika zastávek na občerstvení jsme větší část dne strávili ve voze. Počasí nám zprvu moc nepřálo, protože pršelo a teplota spadla až k -1 °C. Hrozilo tak náledí na povrchu dálnice (naštěstí k ničemu takovému nedošlo). Teprve u německého Kolína se obloha umoudřila a déšť ustal. I teplota malinko povylezla. Na hotel v Charleroi jsme dorazili po třetí hodině odpolední a zbytek dne jsme věnovali regeneraci a večeři. Od pondělí již máme plán, který zčásti závisí i na počasí. Tak uvidíme...

8.1.2018 - první den ... ráno po snídani jsme se vydali do nedalekého Technovation Center (vývojového centra) AGC. Ve zcela novém kabátě se tento komplex objevil před 3 lety a inženýři a inovátoři zde pracují na nových technologiích, grafici a programátoři na virtalizačním software a obecně se dá říct, že rozhodně nezahálí. Kromě velmi milého přivítání paní Brigitte Dubuisson jsme měli pocit, že jsme nastoupili do stroje času a přemístili se někam daleko do budoucnosti. Měli jsme možnost se seznámit s technologiemi, které jsme dosud nikdy neviděli a o většině z nich dokonce ani neslyšeli. Z důvodu zachování platných pravidel společnosti o mlčenlivosti nemohu konkrétní technologie blíž popisovat, nicméně již teď mohu prozradit, že to, co na nás čeká v nejbližších měsících a letech, rozhodně stojí za to a počítačové triky sci-fi filmů se stanou realitou. Oblasti, které se inovativní výrobky ze skla týkaly, samozřejmě spadají do stavební a automobilové sféry. Kromě toho jsme byli obeznámeni i s virtualizační technikou, která umožňuje během několika desítek minut vytvořit zcela reálný náhled na budoucí skleněné opláštění budovy a to přesně podle přání zákazníka, se splněním požadavků na strukturu, barvu a reflexní vlastnosti skla. Všichni jsme byli nadšení a plní dojmů opustili, asi v 16 hodin, areál. Protože nám počasí přálo (zima, ale bez deště), využili jsme zbytek času před večeří a navštívili město Charleroi, jak nákupní středisko, tak i blízké centrum města, stále ještě ověnčené Vánoční výzdobou. Večeří také naše aktivita pro tento den skončila.

9.1.2018 - druhý den ... na tento den byla naplánována návštěva AGC IT v Louvain-la-Neuve. Ihned po příjezdu zaujal naše stážisty vystavený čtyřdveřový, plně elektrický fastback sedan od firmy Tesla Motors (elektromobil nové generace), do kterého naše společnost vyrábí skla. No, je třeba uznat, že něco takového se hned tak někde nevidí. Po odbavení na recepci si pro nás přišla paní Nathalie Renglet a odvedla nás za panem Stephanem Bauerem, který nás velmi podrobně seznámil se strukturou a organizací IT ve společnosti. O školu se velmi zajímal, stejně tak i o naše chlapce; ptal se jich na zájmy a kam míří dál na školy případně na plány po maturitě. Po prohlídce Computer roomu se nás ujal pan Antony Poppe a nastínil (opět velmi podrobně) problematiku zabezpečení firemní sítě, toku dat i komunikace. Tato oblast naše studenty velmi zaujala, koneckonců, vyrůstají v době počítačové kriminality a dobrých informací na dané téma není nikdy dost. Zároveň začínají chápat důležitost a význam komunikace ve světovém jazyce. Naštěstí zrovna tito s tím problém nemají. Je třeba říci, že naše dnešní návštěva byla velmi dobře připravená, obsahově zajímavá a malý posun začátku z důvodu zaneprázdněnosti na celkovém dojmu nic nezměnil.

10.1.2018 - třetí den ... dnes jsme se podle plánu vydali do závodu AGC Flat Glass Europe v Moustier - jakožto největšího výrobce plochého skla v západní Evropě. Po příjezdu se nás ujal pan Christophe Garroy. V zasedací místnosti celou skupinu nejprve seznámil s historií závodu a základními informacemi o výrobě plochého skla. Poté jsme se oblékli do bezpečnostních doplňků (helma, brýle, vesta) a vyrazili na prohlídku. Pro naše studenty to byla v podstatě premiéra, takže se celou dobu živě zajímali o technologii plavení skla na cínové lázni a výroby plochého skla obecně. Dostali jsme se i do řídících a kontrolních center na provozech, kde jsme mohli sledovat pohyb skleněné taveniny v "přímém přenosu", a to díky kamerám, zabudovaných přímo do stěn pece, nebo výstupy z kontrolního systému na vady ve skle. Z horkého konce jsme se pak postupně dostali na konec studený, abychom si mohli prohlédnout řezání a skládání skleněných tabulí velkých formátů na stojany. Součástí prohlídky byla i laminovací linka a expediční haly. Celé exkurze se společně s námi zúčastnil i pan Gabor Nagy, který, jakožto nový pracovník AGC, se seznamuje s provozy a technologiemi společnosti. Ze stejného důvodu se uvidíme i zítra ve Fleurus. Po návratu do zasedací místnosti jsme byli pohoštěni malým občerstvením a tím exkurze také skončila. Počasí nám tento den zrovna nepřálo, proto jsme se odebrali na hotel a kluci věnovali zbytek volného času práci do školy. Koneckonců, stáž také jednou skončí a začne zase normální "pracovní" den :-(.

11.1.2018 - čtvrtý den ... poslední "pracovní" den stáže. Původně sice byla v plánu i automobilka Audi v Bruselu, ale vývoj nového elektromobilu tento plán bohužel změnil (až do odvolání jsou všechny exkurze pozastaveny). Na dnešním programu tedy byla návštěva závodu AGC Automotive ve Fleurus, který vyrábí automobilová skla pro celou řadu značek vozidel. A stejně jako v předchozích případech se i skla do aut inovacemi jen hemží. Od integrované antény pro rádio, TV nebo mobilní komunikaci, přes vyhřívání až po tzv. head-up displeje (zobrazení palubních informací v zorném poli řidiče), řízené zatmavování nebo pokročilé konstrukční prvky. Obecně řečeno, není sklo, jako sklo a u automobilů to platí dvojnásob. Dnes se k nám opět připojil Gabor Nagy z vedení společnosti AGC Glass Europe. Ihned po administraci na vrátnici nás přivítala paní Isabelle Warlop a zavedla do zasedací místnosti, kde převzal řízení pan François Coheur z finančního úseku. Nejprve jsme shlédli video se základními informacemi o společnosti a pak, řádně vyzbrojeni bezpečnostními prvky, vyrazili do provozu. Hoši viděli výrobu autoskel poprvé v životě, takže většinou jen s úžasem pozorovali vyspělou technologii. Bohužel, zrovna v době exkurze došlo na provoze Connex (laminovaná čelní skla) k výpadku kvůli bublinkám a proto jsme některé části výrobního procesu nemohli vidět "v chodu". Naštěstí se François ukázal jako muž činu a pohotově se ujal sešitu, do kterého důležité prvky kreslil a názorně vysvětloval. Také jsme navštívili zkušebnu kvality a mohli se podívat na průběh a výsledek crash testu čelního skla, které musí vydržet neuvěřitelné mechanické namáhání. Z výstupní kontroly jsme si naopak odnesli důkaz, že z naší společnosti vychází na světlo světa pouze výrobky té nejvyšší kvality. Po malém pohoštění a besedě plné otázek a odpovědí, jsme exkurzi ukončili.

12.1.2018 - pátý den ... poslední den stáže. Na pátek byl naplánován Brusel. Jednou z možností byla návštěva výrobního závodu Audi, která bohužel nevyšla. Využili jsme tedy čas a prošli si některé části Bruselu. Začali jsme náměstím Grand-Place, s gotickou radnicí a téměř 100 m vysokou věží. V Bruselu je vůbec mnoho věží. Naštěstí s Prahou nemůže soupeřit :-). Nicméně náměstí je velmi pěkné a historicky významné. Často je považováno za jedno z nejpůvabnějších náměstí na světě. Odtud jsme se vydali podívat na jednu z největších rarit Bruselu, a to do ulice Rue de l'Etuve, ve které se nachází Manneken Pis (Čurající chlapeček), opředený mnoha legendami a pohnutou historií. To prostě jinak nešlo. Mezi náměstími Petit a Grand Sablon, podél ulice Rue de la Regence, stojí jeden z nejkrásnějších klenotů gotického náboženského dědictví Bruselu - kostel Panny Marie vítězství v Sablonu. Měli jsme možnost si kostel prohlédnout i zevnitř a opravdu to stálo za to. Dalším místem byl Královský palác. Cestou k němu jsme si prohlédli Royal-Place s belgickým Ústavním soudem. Královský palác je jednou z nejkrásnějších budov ve městě, přímo skvost neoklasicistní architektury. Rozkládá se naproti upravenému parku Parc de Bruxelles, ve kterém se nachází i budova, v níž sídlí belgický parlament. Vzhledem k tomu, že král v paláci nebydlí, slouží budova paláce pouze reprezentativním a administrativním účelům. Je také otevřen (zdarma) veřejnosti, bohužel pouze v letním období. Další místo, které se musí vidět, je Atomium, jež patří vedle Eiffelovy věže k nejodvážnějším evropským stavebním projektům nové doby. Atomium znázorňuje model krystalové mřížky železa, zvětšený celkem 165 miliardkrát. Stavbu tvoří devět velkých koulí o průměru osmnácti metrů, vážících asi 200 tun každá, celá stavba dosahuje výšky 102 metrů, a za dobrého počasí je z ní nádherný pohled na celé město. My jsme si ho užívat nemohli, protože se zrovna "topilo" v mlze. Ve zbývajícím čase jsme ještě navštívili město Bruggy, označované jako "Benátky severu", jelikož je protkáno sítí kanálů, tvořených řekou Reie. Plavba na člunu po městských kanálech je oblíbenou turistickou atrakcí, ovšem zřejmě nikoliv v lednu. Historické centrum je zapsáno do Seznamu světového dědictví UNESCO. A není se čemu divit, protože je skutečně na co koukat. Ještě hezčí bylo centrum po setmění, když se rozsvítila všechna světla. Škoda, že jsme již neměli více času.

13.1.2018 - cesta ... počasí nám přálo, většinou. Mlha padla jen na několika místech. Jednou ještě v Belgii a podruhé v Německu. Teplota sice klesala pod 0 °C, ale naštěstí nepršelo, takže silnice byly suché a sjízdné. Kluci většinu cesty prospali a kromě zastávek na občerstvení a odpočinek se nic zvláštního nestalo. Domů jsme dorazili navečer. Unavení, ale spokojení.

Starší články

 

NAHORU TISK

 Vytvořeno v rámci projektu č. CZ.1.07/1.1.13/22.0029
Otevřená škola - Moderní, atraktivní, komunikativní
Realizátor projektu