Naši nejlepší žáci oboru IT - Daniel Holomek, Jakub Hindra a Jan Kejř - dostali možnost se podívat do závodů společnosti AGC v Belgii - výrobních závodů ve Fleurus a Moustier, dále pak do moderního Vývojového Centra AGC v Charleroi a vedení společnosti včetně střediska IT v Louvain-la-Neuve. Jako součást pobytu byla zahrnuta i návštěva měst Brusel a Bruggy.
8.1.2018 - první den ... návštěva nedalekého Technovation Center (vývojového centra) AGC. Ve zcela novém kabátě se tento komplex objevil před 3 lety a inženýři a inovátoři zde pracují na nových technologiích, grafici a programátoři na virtualizačním software a obecně se dá říct, že rozhodně nezahálí. Kromě velmi milého přivítání paní Brigitte Dubuisson jsme měli pocit, že jsme nastoupili do stroje času a přemístili se někam daleko do budoucnosti. Měli jsme možnost se seznámit s technologiemi, které jsme dosud nikdy neviděli a o většině z nich dokonce ani neslyšeli. Z důvodu zachování platných pravidel společnosti o mlčenlivosti nemohu konkrétní technologie blíž popisovat, nicméně již teď mohu prozradit, že to, co na nás čeká v nejbližších měsících a letech, rozhodně stojí za to a počítačové triky sci-fi filmů se stanou realitou. Oblasti, které se inovativní výrobky ze skla týkaly, samozřejmě spadají do stavební a automobilové sféry. Kromě toho jsme byli obeznámeni i s virtualizační technikou, která umožňuje během několika desítek minut vytvořit zcela reálný náhled na budoucí skleněné opláštění budovy a to přesně podle přání zákazníka, se splněním požadavků na strukturu, barvu a reflexní vlastnosti skla.
9.1.2018 - druhý den ... návštěva AGC IT v Louvain-la-Neuve. Ihned po příjezdu zaujal naše stážisty vystavený čtyřdveřový, plně elektrický fastback sedan od firmy Tesla Motors (elektromobil nové generace), do kterého naše společnost vyrábí skla. No, je třeba uznat, že něco takového se hned tak někde nevidí. Po odbavení na recepci si pro nás přišla paní Nathalie Renglet a odvedla nás za panem Stephanem Bauerem, který nás velmi podrobně seznámil se strukturou a organizací IT ve společnosti. O školu se velmi zajímal, stejně tak i o naše chlapce; ptal se jich na zájmy, a kam míří dál na školy případně na plány po maturitě. Po prohlídce Computer roomu se nás ujal pan Antony Poppe a nastínil (opět velmi podrobně) problematiku zabezpečení firemní sítě, toku dat i komunikace. Tato oblast naše studenty velmi zaujala, koneckonců, vyrůstají v době počítačové kriminality a dobrých informací na dané téma není nikdy dost. Zároveň začínají chápat důležitost a význam komunikace ve světovém jazyce. Naštěstí zrovna tito s tím problém nemají. Je třeba říci, že naše dnešní návštěva byla velmi dobře připravená, obsahově zajímavá a malý posun začátku z důvodu zaneprázdněnosti na celkovém dojmu nic nezměnil.
10.1.2018 - třetí den ... závod AGC Flat Glass Europe v Moustier - jakožto největší výrobce plochého skla v západní Evropě. Po příjezdu se nás ujal pan Christophe Garroy. V zasedací místnosti celou skupinu nejprve seznámil s historií závodu a základními informacemi o výrobě plochého skla. Poté jsme se oblékli do bezpečnostních doplňků (helma, brýle, vesta) a vyrazili na prohlídku. Pro naše studenty to byla v podstatě premiéra, takže se celou dobu živě zajímali o technologii plavení skla na cínové lázni a výroby plochého skla obecně. Dostali jsme se i do řídících a kontrolních center na provozech, kde jsme mohli sledovat pohyb skleněné taveniny v "přímém přenosu", a to díky kamerám, zabudovaných přímo do stěn pece, nebo výstupy z kontrolního systému na vady ve skle. Z horkého konce jsme se pak postupně dostali na konec studený, abychom si mohli prohlédnout řezání a skládání skleněných tabulí velkých formátů na stojany. Součástí prohlídky byla i laminovací linka a expediční haly.
11.1.2018 - čtvrtý den ... návštěva závodu AGC Automotive ve Fleurus, který vyrábí automobilová skla pro celou řadu značek vozidel. A stejně jako v předchozích případech se i skla do aut inovacemi jen hemží. Od integrované antény pro rádio, TV nebo mobilní komunikaci, přes vyhřívání až po tzv. head-up displeje (zobrazení palubních informací v zorném poli řidiče), řízené zatmavování nebo pokročilé konstrukční prvky. Obecně řečeno, není sklo, jako sklo a u automobilů to platí dvojnásob. Dnes se k nám opět připojil Gabor Nagy z vedení společnosti AGC Glass Europe. Ihned po administraci na vrátnici nás přivítala paní Isabelle Warlop a zavedla do zasedací místnosti, kde převzal řízení pan François Coheur z finančního úseku. Nejprve jsme shlédli video se základními informacemi o společnosti a pak, řádně vyzbrojeni bezpečnostními prvky, vyrazili do provozu. Hoši viděli výrobu autoskel poprvé v životě, takže většinou jen s úžasem pozorovali vyspělou technologii. Bohužel, zrovna v době exkurze došlo na provoze Connex (laminovaná čelní skla) k výpadku kvůli bublinkám a proto jsme některé části výrobního procesu nemohli vidět "v chodu". Naštěstí se François ukázal jako muž činu a pohotově se ujal sešitu, do kterého důležité prvky kreslil a názorně vysvětloval. Také jsme navštívili zkušebnu kvality a mohli se podívat na průběh a výsledek crash testu čelního skla, které musí vydržet neuvěřitelné mechanické namáhání. Z výstupní kontroly jsme si naopak odnesli důkaz, že z naší společnosti vychází na světlo světa pouze výrobky té nejvyšší kvality.
12.1.2018 - pátý den … Brusel. Začali jsme náměstím Grand-Place, s gotickou radnicí a téměř 100 m vysokou věží. V Bruselu je vůbec mnoho věží. Naštěstí s Prahou nemůže soupeřit :-). Nicméně náměstí je velmi pěkné a historicky významné. Často je považováno za jedno z nejpůvabnějších náměstí na světě. Odtud jsme se vydali podívat na jednu z největších rarit Bruselu, a to do ulice Rue de l'Etuve, ve které se nachází Manneken Pis (Čurající chlapeček), opředený mnoha legendami a pohnutou historií. To prostě jinak nešlo. Mezi náměstími Petit a Grand Sablon, podél ulice Rue de la Regence, stojí jeden z nejkrásnějších klenotů gotického náboženského dědictví Bruselu - kostel Panny Marie vítězství v Sablonu. Měli jsme možnost si kostel prohlédnout i zevnitř a opravdu to stálo za to. Dalším místem byl Královský palác. Cestou k němu jsme si prohlédli Royal-Place s belgickým Ústavním soudem. Královský palác je jednou z nejkrásnějších budov ve městě, přímo skvost neoklasicistní architektury. Rozkládá se naproti upravenému parku Parc de Bruxelles, ve kterém se nachází i budova, v níž sídlí belgický parlament. Vzhledem k tomu, že král v paláci nebydlí, slouží budova paláce pouze reprezentativním a administrativním účelům. Je také otevřen (zdarma) veřejnosti, bohužel pouze v letním období. Další místo, které se musí vidět, je Atomium, jež patří vedle Eiffelovy věže k nejodvážnějším evropským stavebním projektům nové doby. Atomium znázorňuje model krystalové mřížky železa, zvětšený celkem 165 miliardkrát. Stavbu tvoří devět velkých koulí o průměru osmnácti metrů, vážících asi 200 tun každá, celá stavba dosahuje výšky 102 metrů, a za dobrého počasí je z ní nádherný pohled na celé město. My jsme si ho užívat nemohli, protože se zrovna "topilo" v mlze. Ve zbývajícím čase jsme ještě navštívili město Bruggy, označované jako "Benátky severu", jelikož je protkáno sítí kanálů, tvořených řekou Reie. Plavba na člunu po městských kanálech je oblíbenou turistickou atrakcí, ovšem zřejmě nikoliv v lednu. Historické centrum je zapsáno do Seznamu světového dědictví UNESCO. A není se čemu divit, protože je skutečně na co koukat. Ještě hezčí bylo centrum po setmění, když se rozsvítila všechna světla. Škoda, že jsme již neměli více času.
Cílem stáže bylo seznámit vybrané žáky se skupinou AGC, jako celkem, jíž je naše škola členem a upevnit tak jejich vnímání významu tohoto nadnárodního výrobního komplexu pro jejich budoucí život. Budování profesní kariéry je v současnosti pro mladé a nadané občany jednou z hlavních priorit a často rozhoduje první motivační podnět. Společnost se již delší dobu potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil. Naše škola každoročně vyprodukuje řadu více či méně nadaných žáků, kteří hledají své další uplatnění na trhu práce, bohužel však většinou mimo rámec společnosti AGC. To může způsobovat i nedostatečná informovanost o možnostech výroby a použití plochého skla, které současná populace vnímá spíše jako průhledný oddělovač dvou prostorů a nikoliv jako inovativní konstrukční a bezpečnostní materiál, navíc spojovaný s vyspělými technologiemi. Proto po návratu ze stáže proběhl motivační pohovor se všemi účastníky, během kterého měli všichni možnost vyjádřit své představy o své vlastní budoucí kariéře.
Aby stáž dosáhla očekávaného efektu a došlo k markantnímu nárůstu počtu zájemců o začlenění do řad zaměstnanců společnosti AGC, bude nezbytné zvýšit úsilí a propagovat mnohem intenzívněji hospodářský a strategický význam společnosti přímo ve škole, například formou tematických prezentací, začleňováním odborných seminářů v rámci vybraných předmětů, které povedou přímo zaměstnanci společnosti, pořádáním exkurzí, kulturních a výchovně vzdělávacích akcí, zaměřených speciálně na žáky oborů Elektrikář a Informační technologie a samozřejmě motivací prostřednictvím dalších zahraničních stáží, na které se výběr účastníků nemusí zaměřovat pouze na prospěch, ale může zahrnout i další selektivní faktory, jako například spoluúčast na soutěžích Technowizz, výsledky práce z praktického vyučování na pracovišti školícího střediska v Chudeřicích apod.
O stáži v Belgii jsou všichni ostatní žáci informováni vystavením tematické nástěnky v prostorách školní budovy a informacemi na školním webovém portále. O stáž, jako podporu školního kurikula, projevili zájem i samotní vedoucí pracovníci v belgických závodech, proto se i nadále jeví podpora společnosti AGC Europe jako reálná.