Škola > Projekty > Stipendijní program

Stipendijní programStipendium_logo.png

Zpět Belgická stáž 2018 Belgická stáž 2020

Je robotika naše budoucnost?

Skolni_robot.jpgPrůmysl 4.0 – termín, se kterým se setkáváme stále častěji, termín, který označuje současný trend digitalizace, automatizaci výroby a inteligentní továrny, včetně změn na trhu práce, které s sebou přinese.

Firmy v regionu Teplic potřebují stále více techniků – robotiků. Na jaře jsme získali pro výuku průmyslového robota, který nám významně pomáhá v tom, abychom žáky naučili pracovat se zařízeními, s nimiž se reálně v provozu setkají. Proto nabízíme obor Mechanik elektrotechnik se zaměřením na robotiku a automatizaci. Jedná se o maturitní obor s posílenou odbornou přípravou. Žáci budou mít více než dvojnásobek odborného výcviku než standardní maturitní obory, protože stráví jeden den v týdnu na odborném pracovišti. Chceme naše žáky naučit přesně to, co potřebuje AGC a další firmy v regionu. V rámci tohoto oboru jim budeme chtít vychovat jak klasické operátory, kteří umí robota ovládat, tak i servisní mechaniky a programátory. V současné době lze říct, že je to jistota budoucího uplatnění.

Primárně robotiky připravujeme pro naší mateřskou společnost AGC. I proto budou programovat a učit se ovládat nový průmyslový robot firmy ABB. Robota škole poskytla společnost AGC Automotive Czech. Mateřská společnost AGC Flat Glass Czech zase uvolnila ve svém areálu v Řetenicích na Teplicku prostory, ve kterých bude výuka probíhat.

Festo.jpgV této souvislosti jsme nedávno zrekonstruovali učebnu pro výuku robotiky a elektrotechniky, vybavili ji měřící technikou, laboratorními zdroji a robotickými pomůckami. Žáci se zde budou učit programovat roboty prostřednictvím speciálního programovacího prostředí CodeSys od společnosti FESTO a samozřejmě se naučí i základům elektroniky a elektrotechniky.

Robotickou ruku FESTO – Mitsubishi mohou zájemci vidět i po celou dobu akce Veletrh vzdělávání – Šance v DK Teplice, která probíhá každoročně ve druhé polovině října. Například v roce 2019 se veletrhu zúčastnilo více než 2000 zájemců. Ostatně robot budí velký zájem. A není divu. Nejedná se jen o "nějakou hračku", ale o reálnou didaktickou pomůcku na velmi vysoké úrovni. Se společnostmi Festo, stejně jako s ABB úzce spolupracujeme, díky čemu jsme dobře vybaveni softwarem, nezbytným pro programování a podporou od na slovo vzatých odborníků.

Výuku robotiků nepodporuje pouze skupina AGC, ale celá řada dalších zaměstnavatelů v Teplicích a okolí. Předpoklad je, že naši sociální partneři budou participovat na stipendijním programu, který by měl být jedním z hlavních motivačních prvků, proč by vlastně žáci měli na tento obor nastoupit. Součástí programu, kromě finanční podpory, je především částečný odborný výcvik a praktická maturitní zkouška přímo na pracovištích partnerů, žáci se během přípravy seznámí s prostředím a díky tomu po maturitě rozhodně neskončí na úřadu práce. Navíc, na trhu je výrazný nedostatek pracovníků s podobnými odbornými kompetencemi. A v těchto firmách to samozřejmě vědí, protože trend Průmysl 4.0 již není jen pojem, ale zasahuje do výrobních procesů prakticky napříč celým hospodářstvím.