Aktuality / Nepřehlédněte

Zobrazit informace

Horní menu

Fulltext

Drobečková navigace

Škola > Projekty > Erasmus+ : New Hungarian Experience

Erasmus+ : New Hungarian ExperienceDatum konání:
20.2.2022
Datum ukončení:
12.3.2022

Krátkodobé projekty v odborném vzdělávání a přípravě

Registrační číslo projektu 2021-1-CZ01-KA122-VET-000016500
Název programu KA122-VET - Short-term projects for mobility of learners and staff in vocational education and training
Zkrácený název projektu NHE
Datum zahájení projektu 20. 2. 2022
Datum ukončení projektu 12. 3. 2022
Doba realizace projektu 3 týdny

 

logosbeneficaireserasmusrightfunded.jpg

erasmus-logo-300x159.jpgVysílající organizací je Střední škola AGC a.s., (Teplice, Česká republika). Podpůrnou organizací je First Central European Benefit Association (Budapešť, Maďarsko).

Hlavní cíle projektu jsou následující:

 • rozvoj spolupráce mezi naší institucí a institucemi v zahraničí, včetně regionálních firem
 • získání poznatků (kulturních, jazykových, odborných), které by škola mohla zavést do stávající výuky a využít při realizaci
  dalších projektových aktivit a zahraniční spolupráce
 • získání a rozvoj vědomostí, dovedností a kvalifikací v odborných předmětech a praxi pro účastníky stáže
 • zlepšení komunikačních dovedností účastníků v cizím jazyce i společensko-kulturní dopad na účastníky

Hlavní benefity plánovaných aktivit pro účastníky:

 • odborné znalosti a dovednosti účastníků dle JVU
 • pracovní schopnosti v oboru
 • komunikační a jazykové dovednosti v angličtině, základní povědomí o novém jazyce - maďarštině
 • práce v týmu
 • schopnost čelit stresovým situacím
 • zodpovědnost a důslednost
 • samostatnost v rozhodování a vystupování v odlišném prostředí
 • prohloubení praktických pracovních dovedností a návyků
 • poznání odlišných metod řízení práce
 • rozšíření poznatků o hostitelské zemi, jejím vzdělávacím systému, politickém uspořádání, sociálním zabezpečení, historii, kultuře
 • poznání nezbytnosti studia dalšího jazyka
 • zaměstnatelnost po absolvování školy

Evaluace plánovaných výsledků odborné stáže:

 • hodnocení ze strany přijímající organizace -splnění principů ECVET, soupis hodnocení spolupráce se školou
 • písemné hodnocení formou dílčí zprávy jednotlivých účastníků
 • písemné hodnocení formou dílčí zprávy pedagogického doprovodu
 • písemné hodnocení formou cestovní a monitorovací zprávy leadera projektu
 • šíření výsledků hodnocení formou článků, informací na webových stránkách a nástěnkách
 • závěrečné hodnocení formou závěrečné zprávy projektu
 • hodnocení úspěšnosti stáže po stránce komunikace v cizím jazyce
 • hodnocení úspěšnosti stáže po stránce odborné

Přijímající organizace:

Ve spolupráci s podpůrnou organizací byly pro realizaci pracovních stáží vybrány následující přijímající organizace (firmy) v Budapešti:

 • Mindtech Apps Kft. - 5 studentů oboru IT
 • Offisys Kft. - 3 studenti oboru IT
 • Hotel Aria - 2 studenti oboru MN
 • River Ride - Budapest city tour - 2 studenti oboru MN
 • Pensum Group Zrt. - 2 studenti oboru MN
 • Continental Travel - 1 student oboru MN

Přijímající organizace byly voleny s ohledem na skladbu a stávající odbornou úroveň účastníků stáže. Hlavní náplní pracovních činností budou tedy tedy administrativní práce, účetnictví, instalace software, nebo programování.

Publicita projektu

20. února 2022

03963126.pngV neděli v brzkých hodinách se vydalo patnáct žáků z MN1, MN3, IT2, IT3 a IT4 v rámci projektu Erasmus+ na odbornou pracovní stáž pod pedagogickým dozorem Ing. Markéty Babčanové a Mgr. Michaely Sinčákové do Budapešti. Po necelých deseti hodinách skupina v pořádku dorazila do hostelu v centru města. Poté, co se ubytovali, následovala večeře. A poté krátká procházka po okolí.  

   

V pondělí ráno proběhne schůzka s paní Angelikou Vass, koordinátorkou projektu v Maďarsku. Žáci budou seznámeni s podrobným pracovním programem a zahájí svoji třítýdenní stáž v jednotlivých firmách. 

 21. února 2022

Ráno jsme si zašli do místní pekárny pro snídani, abychom se posilnili před naším prvním pracovním dnem. Po plánované schůzce jsme se vydali všemi směry do jednotlivých partnerských firem, kde budeme následující tři týdny pracovat. Ve všech firmách k nám byli velmi vstřícní a naše počáteční obavy se rozplynuly.50471.png

Zvládli jsme i cestování místní hromadnou dopravou a  svezli se linkou metra M1, která patří mezi nejstarší podzemní dráhy na světě.

Po večeři v místní restauraci v části Buda jsme se vydali na krátkou procházku k Dunaji a zpět okolo Baziliky sv. Štěpána. Den jsme ukončili mítinkem, kde jsme společně zhodnotili náš první den. 

  

22. února 2022

Ode dneška jsme začali naplno. Hned ráno jsme se rozjeli na svá pracoviště. Naši ekonomové Jindra a Matěj pracují v Aria hotelu. Lucka se Šárkou ve společnosti River Ride a Barča ve firmě Continetal Travel, obě tyto společnosti se zaměřují na cestovní ruch. Nikol s Terkou jsou zaměstnané ve firmě Pensum, která je poskytovatelem HR služeb v Maďarsku. Naši žáci z oboru IT jsou ve dvou firmách, a to Mindtech a Offysis. První z firem vyvíjí mobilní a webové aplikace pro velké společnosti, podniky a startupy. Druhá ze jmenovaných se zabývá vývojem pracovních postupů pro bezpapírové digitální kanceláře. Dnešní den jsme opět zhodnotili na pravidelném večerním mítinku.

23. února 2022

1024px-Coa_Hungary_Town_Budapest_big.svg.pngPo práci jsme strávili odpoledne společnou procházkou podél Dunaje, po cestě jsme obdivovali úchvatnou architekturu Budapešti, mj. baziliku sv. Štěpána, Parlament, ale také jsme se zastavili u Památníku Boty na břehu Dunaje, který připomíná zabití téměř čtyř tisíc obyvatel Budapešti (převážně židovského původu). 

I přes rozvolňování protiepidemiologických opatření si stále uvědomujeme, že Covid 19 stále není za námi. Proto proběhlo preventivní testování antigenními testy, které jsme za tímto účelem s sebou přivezli. Pozitivní zpráva je, že jsme všichni negativní a nic tedy nebrání dalšímu zdárnému průběhu naší stáže.

 24. , 25. února 2022

Všichni už se zaběhli na svých pracovních místech a bez problémů zvládají své pracovní povinnosti.  

Žáci oboru Informační technologie si osvěžují ve firmě Mindtech své znalosti ve značkovacích jazycích HTML/CSS a osvojují si základy JavaScriptu,10453-1.gif primárně frameworku React. Ve společnosti Offysis  se seznamují a postupně pracují s programem KNIME, který slouží k analýze dat. 

Žáci oboru Ekonomika a podnikání ve firmě Pensum vyhledávají data o zahraničních firmách (německé, irské, nizozemské...), která zapisují do tabulek. Ve firmě River Ride zpracovávají prezentace o Budapešti pro zahraniční turisty a dělají korektury českých textů. V hotelu Aria pracují na počítači, kontrolují, př. opravují účetní doklady. Ve společnosti Continetal Travel plní veškeré činnosti vyplývající z pozice asistentky.   

 26. února 2022

lázně.jpgPrvní víkend jsme zahájili relaxem v Széchenyiho lázních. Užili jsme si vnitřní bazény, sauny, ale hlavně venkovní termály. Byl to pro nás neuvěřitelný zážitek, po kterém jsme byli příjemně unaveni. Ale i tak jsme zvládli večerní procházku k Rybářské baště, okolo Matyášova chrámu až na Budínský hrad. V nohách jsme měli spoustu kilometrů, ale odměnou nám byl neopakovatelný výhled na večerní Pešť s Parlamentem a bazilikou sv. Štěpána.  

27. února 2022

muzeum.jpg

V neděli jsme měli zajištěný program v rámci Erasmu+, navštívili jsme Muzeum krásného umění, které se nachází na náměstí Hrdinů. V jeho sbírkách je více než sto tisíc zahraničních uměleckých děl, zejména obrazů, plastik a grafiky. I když většina z nás nejsme znalci umění, prohlídku jsme si užili. 

 28. února 2022

logo.pngZahájili jsme nový pracovní týden. Na pracovištích jsme již jako ryby ve vodě a zlepšujeme si naši angličtinu. Stále více s sžíváme s maďarskou kulturou a prostředím. Neopakovatelným zážitkem byla pro děvčata z River Ride cesta obojživelným autobusem.

1., 2. března 2022

Pomalu se blíží polovina naší pracovní stáže v Maďarsku. Práce jde všem pěkně od ruky, ke spokojenosti studentů i jejich dočasných zaměstnavatelů. Takže za zmínku stojí jen jedna organizační změna - odpoledne do Budapešti z Teplic přijeli ředitel školy Ing. Tomáš Holomek a vedoucí projektu Ing. Stanislav Jakoubek, kteří zde budou vykonávat dozor ve druhé polovině stáže. Ti byli seznámeni se zaběhlým režimem, aby se hned od 2. března ujali svých dozorujících povinností.

3., 4. března 2022

aria hotel.pngTak tady máme další den naší maďarské stáže. Protože jsou žáci zajetí ve svých povinnostech, všechno běží, jak po drátcích. Součástí projektu jsou i inspekční návštěvy pedagogického dozoru po jednotlivých pracovištích žáků. Proto se Ing. Holomek a Ing, Jakoubek vydali hned ráno do luxusního hotelu Aria, kde pracují dva naši žáci oboru MN. Byli jsme přivítáni v kanceláři nadřízené našich studentů. Dozvěděli jsme se, jaká je pracovní náplň stážistů. To, co nás velmi potěšilo, byla informace, že jsou s jejich prací velmi spokojeni. Zatímco my jsme si povídali, studenti se již pustili do pilné práce. Než jsme odešli, ještě jsme se podívali do haly hotelu. A musíme říct, že slovo "luxusní" přesně vystihuje, co jsme viděli.

Odpoledne si každý řešil své věci podle vlastních preferencí a zájmů. Někdo šel za nákupy, někdo jen tak na procházku po městě, někdo za památkami  a někdo třeba do posilovny. Hezky nám to tady utíká.

5. března 2022

Na sobotu jsme si po vzájemné shodě naplánovali sanitární den. Ano, i takto vznešeně se dá nazvat den určený k odpočinku. Takže si ho každý mohl trávit podle své libosti. Takže někteří využili den k opravdovému odpočinku na hostelu, někdo zašel na procházku a jiný zase za nákupy. Všichni jsme se sešli na brzkou večeři, která je o víkendech už v 16:00. A po večeři se pokračovalo v předchozím programu.

Před námi je neděle a tam na nějaké povalování čas nebude, Čeká nás druhý z naplánovaných kulturních programů. Ale o tom až v neděli ;-).

6. března 2022

V neděli byl pro nás připraven druhý kulturní program, přesně podle plánu. V 10 hodin si nás vyzvedl pan János a společně jsme vyrazili na autobus který nás dovez na opačný břeh Dunaje. Ono by to šlo i pěšky, ale nejbližší most (Széchenyi lánchíd, v překladu Széchenyiho řetězový most), je v tuto chvíli v rekonstrukci a dle slov pana Jánose ještě hodně dlouho bude. 

budai var.pngNa protějším břehu jsme se nechaly vyvézt krátkou pozemní lanovkou na Budai Vár (Budínský hrad, někdy též nazývaný Királyi Vár - Královský hrad). Jde o významnou kulturně historickou památku v Maďarsku. Už i z toho důvodu, že šlo o sídlo uherských králů. Zde dostali studenti rozchod, aby se mohli dle vlastního tempa podívat po hradě a jeho okolí. 

Po návratu následoval oběd v podobě pizzy a pak volný program podle osobního zájmu žáků. Tím jsme úspěšně zakončili druhou třetinu našeho pobytu.

7. března 2022

A je tady zase pondělí, tedy pracovní den. Tento den je významný vlastně tím, že začal poslední pracovní týden pracovní stáže. Takže se všichni odebrali na svá pracoviště. Po práci se každý zabýval činností dle svého zájmu. V půl šesté jsme jeli na večeři. Po večeři byl zase volný program, od 21:00 na hostelu.

 8. března 2022

Tento den byl z pohledu praxe našich studentů běžným pracovním dnem. Po snídani se vydali plnit své pracovní povinnosti podle zadání jejich maďarských zaměstnavatelů.

offisys-logo.pngJak už bylo zmíněno, součástí pracovních povinností pedagogického dozoru jsou i inspekční návštěvy po jednotlivých pracovištích. Proto se Ing. Holomek a Ing. Jakoubek vydali se třemi našimi studenty do firmy Offisys Kft. Tam byli přivítáni nadřízeným našich studentů. Ukázal, jaké je zaměření této softwarové firmy a jako jsou konkrétní úkoly našich studentů. Bylo příjemné slyšet, že si naše studenty chválí a že mají našlápnuto stát se opravdu dobrými programátory. Jen tak dál!

Aby oficiálního programu nebylo málo, navštívili odpoledne Ing. Holomek a Ing. Jakoubek centrálu sdružení ETEN Network (European Trainingeten.png and Education Network). S jejich pomocí jsme letošní výjezd zrealizovali. Tam proběhlo přátelské jednání s prezidentkou sdružení paní Ernou Rékou Török a s vedoucí kanceláře Angelikou Vass. Jednání proběhlo v přátelském neformálním duchu. Shodli jsme se na důležitosti udržovat vztahy mezi školami a organizacemi s výhledem pro další projekty. Ano, tento projekt ještě neskončil a už plánujeme výjezd na příští rok. Když vše vyjde podle plánu, bude to opět Budapešť.

9. března 2022

Běžný pracovní den. Žáci na pracovištích, pak volný program, pak společná večeře, volný program, od 21:00 na hostelu. Ne každý den se musí dít něco závratného a zaznamenání hodného. A ono to vlastně neškodí.

10. března 2022

Pensum Group Zrt.pngDalší pracovní den je tady a všichni se vydali na svá pracoviště plnit své povinnosti. A je to také další den, kdy je dohodnutá další inspekční návštěva Ing. Holomka a Ing. Jakoubka u jednoho ze zaměstnavatelů. Tentokrát šlo o firmu Pensum Group Zrt. Je to firma, která se zabývá lidskými zdroji na mezinárodní úrovni. K tomu je třeba mít informace o zájemcích o práci a o zájemcích o zaměstnance, tedy o firmách. Vyhledáváním a zapisováním informací o firmách se zabývají naše studentky. Jak jsme byli ujištěni, své pracovní povinnosti vykonávají dobře a svědomitě. Co lepšího jsme mohli slyšet?

Před večeří se někteří vydali k budově Parlamentu užít si tuto monumentální budovu nasvícenou proti tmavnoucí obloze. Opravdu úžasný zážitek.

11. března 2022

Poslední pracovní den je tady. Protože je pracovní, nekonaly se žádné výjimky v dopoledním programu. Žáci se odebrali na svá pracoviště, kde splnili své poslední pracovní úkoly.

I tento den se konala inspekční návštěva. Tentokrát se na ni vydal Ing. Jakoubek do firmy River Ride. Se šéfem našich studentek se bavil o náplni jejich činnosti. Nejvíc si v River Ride cenili pomoci s překladem informačních textů do češtiny. Materiály již existovaly v různých jazykových mutacích. Automatický překlad do češtiny je sice věcně správný, ale poněkud stylisticky nečeský. Proto je pomoc rodilých mluvčích neocenitelná.

Protože šlo o poslední den, konalo se na hostelu od 16:30 oficiální závěrečné setkání. Na tu dorazila za agenturu Angelika Vass. Neformálně se vadla debata o postřezích a dojmech ze stáže. Na závěr každý dostal oficiální osvědčení o stáži a doklad Europass Mobility. Poté následovala večeře, návrat na hostel a balení. Přeci jenom - odjezd bude už v 6:00 ráno, takže nebude čas ztrácet čas.

12.  března 2022

česká.jpgTak je to tady. Jako každá věc začíná, každá také má svůj konec. Stejně je to s naším výjezdem do Maďarska. Přišel den odjezdu. Ráno byli všichni včas připraveni a tak nic nebránilo přesně podle plánu v 6:00 vyjet mikrobusem z Budapešti zpět do Teplic. Cesta ubíhala v pohodě, včetně krátkých přestávek. A tak jsme všichni ve 14:30 vystoupili u školy a vydali se plni dojmů a zážitkům ke svým domovům.