Registrační číslo projektu: | CZ/13/LLP-LdV/TOI/134003 |
Název programu: | Správná praxe při obkládání keramikou, sklem a kamenem |
Zkrácený název projektu: | Tile Best Practice |
Datum zahájení projektu: | 1. 12. 2013 |
Datum ukončení projektu: | 31. 8. 2015 |
Doba realizace projektu: | 21 měsíců |
Vzdělávací projekt "Správné praxe v oboru obkládání keramikou, kamenem a sklem" vychází z naléhavé potřeby standardizovat vybrané postupy používané při obkládání keramikou, sklem a kamenem (vč. betonových dlaždic a umělého kamene) a zaměřen na zvýšení kvalifikační úrovně cílové skupiny stavebních profesí, transparentnost a kvalitu prováděných stavebních činností, což v současné době u nás není. Vzorem jsou zkušenosti z Německa, Švýcarska, Rakouska a USA. Dojde k vytvoření inovativních pracovních a výukových materiálů vhodných pro přímé edukativní aktivity v rámci celoživotního vzdělávání, ale i pro samostudium. Bude vytvořena metodika vzdělávání ve správných praxích. Ve vybraných problémech dojde i k experimentálnímu ověření.
Vydání vzdělávacích a pracovních materiálů
Celkem bude přeloženo 500–600 stran manuálů. Součástí bude pilotní ověření v kurzech. Vše bude zpracováno s maximální názorností a přehledností tak, aby to bylo srozumitelné pro celou cílovou skupinu, bude ověřeno na 10 pilotních kurzech.
Široké spektrum stavebních profesí zahrnující stavební inženýry, projektanty, architekty, management staveb, znalce, řemeslníky – obkladače, management jakosti, žáky (i učně), studenty a učitele středních a vysokých škol stavebního směru, výrobce stavební chemie a materiálů, státní správu a také investory (jako významná součást ochrany spotřebitele).
Spočívá v efektivním přenosu know-how z praxe a výzkumu, které v ČR chybí, z Německa, Švýcarska a Rakouska (Merkblätt = Guideline), s využitím zkušeností ze zemí mimo EU (USA – Handbook for Tile, Glass, Stone Installation). Jde o prestižní know-how, které nemá nikdo v ČR.
Projektový tým má praktickou zkušenost z úspěšné realizace obdobného projektu ve SŠ Horní Bříza, kde bylo přeloženo a vydáno 260 stran z příručky "Handbuch für Fliesenleger – Technik" (soubory Merblätt).
Publikováním příručky správné praxe a technických informací, jejich průběžnou inovací se vytváří trvalý standardizovaný systém, kterým se řídí jak technologické procesy, doplňují chybějící návaznosti ČSN a EN normy a také jsou podkladem pro rozhodování případných sporů. Registrací správných praxi u Hospodářské komory ČR dochází ke vzniku všeobecně uznávané podnormy jako systému řízení jakosti. Vznikne systém průběžný edukačních aktivit v rámci celoživotního vzdělávání ve spolupráci s ČKAIT (Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků) a zároveň vytváří systém jakosti v těchto činnostech.
Na tomto setkání proběhlo uvítání, představení všech partnerů a celkové cíle projektu. Zároveň byly rozděleny úkoly pro jednotlivé partnery a stanoven program na příští setkání.
V rámci probíhajícího projektu se uskutečnilo druhé setkání partnerů v Plzeňské společnosti Lasselsberger, s.r.o. Je to společnost, která je největším výrobcem keramických obkladů a dlažeb v ČR a zároveň se řadí k největším evropským výrobcům obkladových materiálů. Společnost zachovává a rozvíjí tradici české značky RAKO, která oslavila v loňském roce 130. výročí svého vzniku. Prezentace se kromě partnerů zúčastnila i řada hostů, mezi které patřil například pan Eric Astrachan, výkonný ředitel americké společnosti TCNA, Inc., který má mnohaleté zkušenosti ve výrobě keramických dlaždic, instalaci a řízení výzkumu. V současnosti je předsedou výboru Handbook TCNA, tajemník výboru akreditované normy ANSI (American National Standards Institute), je členem správní rady pro keramické dlaždice Education Foundation. Ve spojených státech jde o uznávaného odborníka v této oblasti. Jeho prezentace byla velmi zajímavá a pro partnery, kteří se přímo zaobírají výrobou a aplikací obkladových materiálů jistě i podnětná pro další rozvíjení výroby, obchodu i služeb. Hlavní téma setkání bylo seznámení s první příručkou pro pracovníky v oboru keramických obkladů, která se odvíjela od překladu americké příručky s tím, že americký standard ANSI bylo třeba synchronizovat s evropskou normou ISO. Po ukončení prezentace jsme měli možnost shlédnout výrobu obkladových materiálů, konkrétně dlažby v závodě v Chlumčicích, který patří do skupiny Lasselsberger, s.r.o.
Role naší školy v tomto projektu je realizace několika školení pro vybrané pracovníky v oboru keramických a skleněných obkladů a ověření dosažených výsledků v praxi. S tímto cílem spolupracujeme s mateřskou společností AGC Flat Glass Czech a.s., konkrétně Ing. Zuzanou Zimovou a Ing. Pavlem Hotovým na realizaci obsahu druhé příručky, která bude vytvořena s podporou Rakouských a Švýcarských zkušeností a know-how a kteří se budou spolupodílet na zajištění zmiňovaných školení, jež proběhnou v prvním pololetí roku 2015.
V rámci probíhajícího projektu s názvem "Best Practice for Installation Ceramic, Glass and Stone Tile" proběhlo již třetí setkání partnerů, tentokrát v prostorách Bratislavské Technické Univerzity, stavební fakulty.
STU byla na Slovensku zřízená jako první polytechnická škola, a to zákonem č.170/1937 Sb. dne 25. 06. 1937 pod původním názvem "Vysoká škola technická dr. M. R. Štefánika". Vládním nařízením č. 6 ze dne 14. 02. 1939 se její název změnil na "Slovenská vysoká škola technická". Zákon SNR č. 93/1991 Sb. ze dne 13. 02. 1991 s účinností od 01. 04. 1991 změnil název školy na "Slovenská technická univerzita v Bratislavě".
Jako obvykle se prezentace, kromě partnerů, zúčastnila i několik zahraničních hostů, mezi které patřil pan Roger Dähler, švýcarský expert na obkládání a člen technické komise, která schvaluje normy pro obkladačský cech, ze společnosti Schweizerischer Plattenverband SPV a pan Wolfgang Steindl, prezident společnosti Österreichische Fliesenverband, rakouské asociace cechu obkladačů se 70-ti letou tradicí, jejíž hlavní náplní je vydávání technických norem a podkladů pro stavební postupy, zkoušení a kontrola materiálů z oblasti obkládání, tmelů a lepidel.
V první části setkání se ujal slova prof. Ing. Stanislav Unčík Ph.D., děkan stavební fakulty, který zahájil prezentaci představením školy. Následovali pánové prof. Ing. Vladimír Benko Ph.D. – prezident slovenské komory stavebních inženýrů (SKSI) a prof. Ing. Jozef Gašparík Ph.D. – vedoucí katedry technologie staveb.
Po tomto úvodu pan Eduard Justa (leader projektu) stručně shrnul průběžnou zprávu a dosažené cíle. Následně byl představen hlavní produkt pro třetí setkání, a to odborná příručka II, na jejímž vydání participovala i společnost AGC Flat Glass Czech a.s., konkrétně Ing. Hotový a Ing. Zimová. Zatímco příručka I je spíše systémový návod popisující základní metody obkládání, příručka II detailně popisuje dílčí řešení při návrhu a realizaci obkladů, v podobě 39 technických listů (38 převzatých a jeden původní, vytvořený v AGC Flat Glass Czech a.s.).
Ve třetí části setkání vystoupil pan Roger Dähler a všem zúčastněným představil činnost technické komise působící ve Švýcarsku, mezi jejíž hlavní činnosti patří schvalování norem a poradenství v oblasti architektury a aplikace obkladů.
Jako poslední se představil pan Wolfgang Steindl, který nám předvedl nové trendy v obkládání v Rakousku, ale především nás seznámil s možnostmi marketingových řešení při spojení několika profesí, jako například obkladač, instalatér a zedník, což umožnilo sjednotit pracovní postupy pro komplexní řešení stavebních projektů.
Klíčová role naší školy přijde v posledním kvartálu projektu – jako koordinátora dvou pilotních kurzů pro obkladače. Nepůjde ale o obvyklé obkladové materiály, jakými jsou keramika nebo kámen, bude se jednat o sklo, stále ještě nepříliš často využívaný materiál. Na měsíc duben jsou již připravována obě školení, která provedou odborníci na danou problematiku, a to pánové Hotový, Ouhrabka a paní Zimová na specializovaném pracovišti AGC Flat Glass Czech a.s. v Kryrech.
Na českém trhu v rámci odborné praxe, ale i v rámci výuky studijních řemeslných oborů, do této chvíle příručka pro správné obkládání jakýmikoliv materiály chyběla. Odborná publikace - Příručka pro obkládání keramikou, sklem a kamenem, vydaná ve dvoudílné edici tuto mezeru na trhu zaplnila. V rámci zaměření společnosti AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group (dále jen AGC) na výrobu a opracování plochého skla je zmínka o použití skla jako obkladového materiálu ve druhém díle příručky velice vítána. Tato dopadová studie se zaměřuje převážně na využití Technického listu číslo 39 – Průvodce pro výběr montáže skleněných obkladů umístěného v Příručce pro obkládání keramikou, sklem a kamenem II v praxi.
Společnost AGC v posledních letech pravidelně proškoluje své zákazníky v oblasti použití skla v interiérových aplikacích, včetně samotné instalace skleněných obkladů. V rámci těchto školení, které jsou vyčísleny v grafu číslo 1. jsou posluchači vždy seznámeni s aktuální produktovou škálou tak, aby byl zaručen komplexní rozhled posluchačů v produktovém portfoliu. Dále, v rámci prezentací, probíhá teoretické proškolování samotné instalace včetně návodů a tipů pro zacházení se skleněným obkladem. Na závěr celého školení je zařazována praktická ukázka opracování skla a lepení přímo na místě aplikace. Posluchači si mohou sami vyzkoušet vše, co jim bylo prezentováno. Na základě těchto zkušeností, lze usoudit, že Příručka pro obkládání keramikou, sklem a kamenem II bude velice vhodný doplňkový studijní materiál, jelikož obsahuje poměrně detailně popsané možnosti instalace skleněných obkladů v interiéru.
Zdroj: Vlastní zpracování AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group
Pro budoucí posluchače těchto školení, pořádaných společností AGC, jak vyplývá z grafu číslo 2., budou připraveny datové nosiče s elektronickou verzí Příručky pro obkládání keramikou, sklem a kamenem II, tudíž každý proškolený účastník bude moci do této odborné publikace v budoucnu nahlédnout.
Zdroj: Vlastní zpracování AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group
Střední škola AGC a.s., člen AGC Group, jako jeden z partnerů projektu Správné praxe při obkládání keramikou, sklem a kamenem, bohužel nemůže z důvodu reorganizace studijních oborů, která proběhla v posledních letech, Příručku pro obkládání keramikou, sklem a kamenem II využít. To je způsobeno absencí studijních oborů v této oblasti, z důvodu poklesu zájmu ze strany veřejnosti. Z tohoto principu jsme jako škola schopni pouze participovat v roli školicího střediska pro zaměstnance a zákazníky společnosti AGC. Z tohoto pohledu by bylo vhodné a žádoucí, aby školy s příbuznými vzdělávacími obory zařadily do procesu výuky nejen obsah a myšlenky Příručky pro obkládání keramikou, sklem a kamenem II, ale i speciální zaměření na výuku opracování a instalace skleněných obkladů v interiéru.
Vzhledem k faktu, že autory Technického listu číslo 39 – Průvodce pro výběr montáže skleněných obkladů jsou pracovníci společnosti AGC, lze předpokládat, že uvedený text má charakter odborného materiálu, tudíž je velmi vhodný pro další využití, případně i výuku.