Aktuality / Nepřehlédněte

Zobrazit informace

Horní menu

Fulltext

Drobečková navigace

Škola > Aktuality > Exkurze do ČNB

Exkurze do ČNBDatum konání:
26.1.2023

Dne 26. 1. 2023 se žáci tříd MN2, MN3 a IT2 pod vedením Ing. M. Šimůnkové a Ing. M. Rajchertové zúčastnili exkurze do ČNB v Praze. Cílem naší návštěvy byla expozice Za měnou. Formou animovaného filmu žáci získali informace o koloběhu peněz, o jednotlivých bankovkách, o funkci ČNB v ekonomice ČR a také se "jenom jako“ zúčastnili jednání bankovní rady. Žáci si vyzkoušeli spousty aktivit z oblasti ekonomiky, zahráli si hry, např. jak krotit inflaci, jak ohlídat své peníze, skládali puzzle s bankovkami. Žáci si mohli vyzkoušet na svých bankovkách prosvícením pod UV lampou, jaké jsou ochranné prvky na bankovkách a zda nemají u sebe padělek a mnoho dalších interaktivních aktivit.

Poté jsme byli zavedeni i do původního trezoru ČNB. Ihned v čele je vystavena obří mince k 100. výročí založení československé měny. Nedílnou součástí byla zkouška hmotnosti cihel, které byly umístěny ve skříňce pouze s otvory na ruku. Jednalo se o dřevo, ocel, olovo a zlato. Zlatá cihla vážila přes 12 kg, přepočteno cca přes 14 mil. Kč. Možnost vzít do ruky zlatou cihlu nadchla všechny zúčastněné.