Aktuality / Nepřehlédněte

Zobrazit informace

Horní menu

Fulltext

Drobečková navigace

Škola > Aktuality > Naši žáci na Noci vědců na ČVUT v Děčíně

Naši žáci na Noci vědců na ČVUT v DěčíněDatum konání:
30.9.2022

Noc vědců je akce, která se v České republice koná již od roku 2005. Je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. Návštěvníci proplouvají laboratořemi, přednáškovými místnostmi, vybuchujícími experimenty a jdou do hloubky aktuálních témat. Děti, dospělí, senioři, každý zapálený pro vědu je vítaný.

Mezi institucemi, na kterých se letos akce konala, bylo i pracoviště ČVUT v Děčíně. A právě tam vyrazili v pátek 30. září 2022 spolu s pedagogickým doprovodem žáci tříd IT2, IT4 a ME3. Po příjezdu na ČVUT žáci absolvovali dvě zajímavé popularizační přednášky. První na téma Jak vidí svět vaše vozidlo? Žáci byli seznámeni s výstupy z různých technologií detektorů a s úskalími jejich použití při informování vozidla o jeho okolí. Druhá přednáška s názvem Reálné prostředí, tentokrát digitálně se týkala vzniku a simulace virtualizovaného prostředí krajiny a měst, včetně interakce s jeho uživatelem.

Po přednáškách se žáci rozutekli po škole, kde na ně čekalo 11 stanovišť. Konkrétně:

1. Vozidlový simulátor – návštěvníci si mohou vyzkoušet jedinečný vozidlový simulátor v rámci ČR

2. Anotační středisko – ukázka moderních senzorických systémů

3. Doprava očima detektorů – ukázka zařízení pro sběr dopravních dat

4. Jetson NVIDIA – ukázka aplikací pro počítačové vidění

5. Strojové učení – co to je? strojové učení pomocí neuronových sítí

6. Jak vidí stroje – ukázka zařízení umožňující zaznamenávání obrazu a jeho další analýzy

7. Bionická ruka, microbit nebo mazlíček? – je lidská ruka opravdu složitá? Podívejte se na umělou ruku.

8. Radioaktivní sbírka: dozimetry, XRF analyzátorem, RTG, Timepixem, příp. dalšími detektory

9. Temná laboratoř – v úplné tmě si uvidíte práci s termoluminiscenčním dozimetrem a spintariskopem, první sestrojené zařízení k měření ionizačního záření, které vznikají v některých látkách.

10. Neviditelné záření – Ionizující záření bývá po právu označováno jako neviditelné a ve skutečnosti ho nerozpoznáme žádným z našich smyslů, což představuje jisté nebezpečí. Naštěstí existuje řada způsobů, jak ionizující záření zviditelnit. Navíc ionizující záření může být pro nás velice užitečné a nahradit naše nedostatečné smysly. To vše si zde ukážeme a vysvětíme. Jak by se vám třeba líbil rentgenový zrak?

11. Fyzikální experimenty všemi smysly

Na každém stanovišti se žákům věnovali akademičtí odborníci, kteří fundovaně odpovídali na všechny otázky.

Několik hodin vyhražených na tuto akci uteklo až nezvykle rychle. Žáci odjížděli plni dojmů. A možná i s myšlenkou, kam jít studovat vysokou školu po maturitě na SŠ AGC a.s.