Aktuality / Nepřehlédněte

Zobrazit informace

Horní menu

Fulltext

Drobečková navigace

Škola > Projekty > Mezinárodní spolupráce

Mezinárodní spolupráceNastenka2_s.jpgNa škole je rozvinutá velmi široká mezinárodní spolupráce. Nejprve se rozvinuly aktivity s německými vzdělávacími zařízeními InterDACT Freiberg a Brand Erbisdorf, dále se Saxonií Halsbrücke a KAS Königsbrück. Od roku 1994 započala spolupráce s dánskými středisky AOF Nyköbing a AOF Vordinborg, od roku 1995 s dalšími dánskými školami Tekniske skole Naestved a Koge Bussines College. Od roku 1997 byly v rámci pilotních Leonardo projektů rozšířeny aktivity i na Irsko - Waterford Crystal, Waterford TI, Anglii - Wedgwood a Stafordshire University, švédské Nybro a německou FTHW Berlín. Zároveň byly zahájeny v rámci Leonardo da Vinci projektů výměny studentů a pedagogů s německými ABW Angermünde a CFBA (nyní Fortis Akademie) Chemnitz.

Nastenka1_s.jpgVýznamnou záležitostí byla účast školy v projektu PHARE - Restrukturalizace trhu práce jako pilotní experimentální školy. V rámci projektu, ve kterém byla škola zařazena od roku 1994 (po výběru ze 380 škol v ČR uskutečněném na podzim 2003), došlo na škole k významným změnám v několika oblastech. První oblast - vzdělávání - umožnila rozvoj některých oborů, rozšíření nabídky, zlepšení prostupnosti systému, vzniku nových předmětů jako je Člověk a společnost či Úvod do světa práce. Žákům byl umožněn po úvodní orientaci v 1. ročníku výběr ze směrů elektrotechnického, sklářského, strojírenského. keramického a administrativně - podnikatelského. V druhé oblasti - materiálně technické bylo provedeno vybavení či dovybavení řady oborů o další moderní prvky výuky pro výpočetní techniku, elektrotechniku, sklářství, keramiku a chemii. Významná byla v rámci projektu i oblast rozšíření mezinárodní spolupráce s dánskou školou Naestved o vzájemnou výměnu pedagogů a zkušeností, učebních materiálů i možnosti pedagogů a managementu v poznání školských systémů v Dánsku, Německu, Rakousku, Holandsku, Finsku i dalších zemích.

K dalšímu významnému rozvoji mezinárodní spolupráce docházelo zapojováním do velkých pilotních projektů - po prvním SESAME, následoval projekt WICCA. Tyto byly realizovány v letech 1998 až 2002. Další zapojení probíhalo v rámci pilotního projektu Leonardo da Vinci L I T v letech 2002 až 2005 za účasti Koge Business College, HHS Slagelse (Dánsko), UIV Aix en Provence (Francie), Vilnius HS (Litva), HS Almhult (Švédsko) a několika dalších dánských institucí.

Mezinarodni_spoluprace_1.jpgVelikým pilotním projektem byl i VIA GRENSIS - Mechatronik v letech 2002 až 2005 ve spolupráci s německými institucemi (VW Bildungs Institut a Benedict School Zwickau), VW Motor Polska Polkovice a dalšími institucemi z České republiky, ze Slovenska, Francie a Portugalska.

K velikému rozmachu došlo od jara roku 1998 podáváním vlastních mobilitních projektů v rámci programu Leonardo da Vinci, zaměřeném na odborné vzdělávání.

V posledních letech se každoročně mezinárodních projektů odborných stáží studentů zúčastní pobytů v SRN, Dánsku, Norsku, Polsku i dalších zemích 40 až 60 studentů a 15 až 20 pedagogů, zaměstnanců úseku CŽV a managementu.

Mezinarodni_spoluprace_2.jpgPrvkem nejvýrazněji ovlivňujícím poslední období byla příprava k založení mezinárodní sítě vzdělávacích institucí Inco-Net v průběhu roku 2002. Členy tohoto sdružení jsou kromě naší školy instituce z Německa (ABW a BSA Angermünde), Polska (WZDZ Gorzow), Maďarska (AGSKS Miskolc) a ČR (SPŠ Třebíč). Později byla do sítě přijata další německá instituce - Fortis Akademie Chemnitz. Spolupráce v rámci této sítě je velice široká. Od výměnných akcí žáků, pedagogů i managementu, sportovní, kulturní, společenské akce, dovednostní soutěže, po tvorbu dokumentů, předávání zkušeností i podávání společných projektů. Nejnovějším a velice významným projektem je projekt PARTNERSTVÍ - Inco-Net "Řešení regionálního nedostatku odborných sil - Evropské koncepty" v rámci programu LLP - LdV Partnerství pro roky 2008 až 2010.

MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE OD ROKU 1992 - výčet akcí

(stav k červnu 2010)

Německo

Angermünder Bildungs Werk 71 akcí
Handwerkskammer für Oberfranken - Bayreuth 1 akce
Handwerkskammer für Oberfranken - Bamberg 1 akce
Interdact Freiberg - Zug, Brand Erbisdorf 8 akcí
Saxonia Halsbrücke 4 akce
KAS Königbrück 3 akce
TUV Dresden 1 akce
FBZ Chemnitz 10 akcí
Volkswagen - Bildungsinstitut Zwickau 17 akcí
CFBA Chemnitz - později Fortis Akademie Chemnitz 18 akcí
Batuz Foundation - Nossen - Kloster Altzella 3 akce
FHTW Berlin 7 akcí
Bénédict School Zwickau 18 akcí
FFU Chemnitz / Zwickau 8 akcí

 

Dánsko
AOF Nykobing 3 akce
AOF Vordinborg 3 akce
IHS Nykobing 1 akce
Tekniske skole Naestved 14 akcí
Koge Business College 23 akcí
EUCSJ Sjaelland 3 akce
Handelshojskole Slagelse 5 akcí
Sealandia Slagelse 5 akcí

 

Irsko
FAS Waterford 2 akce
Waterford Crystal Ltd. 13 akcí
Waterford Institut of Technology 7 akcí
Universal Learning Systems Dublin 2 akce
Education Center Dunhill 2 akce

 

Anglie
Josiah Wedgwood&Sohns - Barleston 4 akce
Staffordshire University 3 akce

 

Švédsko
Nybro Municipality 4 akce
Natverket Lidköping 3 akce
De la Gardienskolen Lidköping 3 akce
Haganasskolan Almhult 5 akcí

 

Francie
Universitaire de Technologie Aix-en-Provence 5 akcí

 

Litva
Vilnius College of Higher Education 5 akcí
Institut and Sport Center Visaginas 2 akce

 

Norsko
GVS Fredrikstad 3 akce
GVS Gjovik 6 akcí
RVS Raufoss 12 akcí

 

Polsko
WZDZ Gorzów 33 akcí
VW Motor Polska Polkovice 5 akcí

 

Slovensko
Stredná obchodná škola Stará Łubovňa 1 akce

 

Maďarsko
Gyula Andrássy Szákközepiskola  Miskolc 30 akcí

 

Ruská federace
Sklářský a ekonomicko-průmyslový institut Bor 2 akce