Aktuality / Nepřehlédněte

Zobrazit informace

Horní menu

Fulltext

Drobečková navigace

Škola > Projekty > Erasmus+ : Experiences from abroad

Erasmus+ : Experiences from abroadDatum konání:
19.3.2023
Datum ukončení:
8.4.2023

Krátkodobé projekty v odborném vzdělávání a přípravě

Registrační číslo projektu 2022-1-CZ01-KA122-VET-000072882
Název programu KA122-VET - Short-term projects for mobility of learners and staff in vocational education and training
Zkrácený název projektu EFA
Datum zahájení projektu 19. března 2023
Datum ukončení projektu 8. dubna 2023
Doba realizace projektu 3 týdny

  

logosbeneficaireserasmusrightfunded.jpg

Vysílající organizací je Střední škola AGC a.s., (Teplice, Česká republika). Podpůrnou organizací je First Central European Benefit Association (Budapešť, Maďarsko).

Hlavní cíle projektu jsou následující:

 • rozvoj spolupráce mezi naší institucí a institucemi v zahraničí, včetně regionálních firem
 • získání poznatků (kulturních, jazykových, odborných), které by škola mohla zavést do stávající výuky a využít při realizaci
  dalších projektových aktivit a zahraniční spolupráce
 • získání a rozvoj vědomostí, dovedností a kvalifikací v odborných předmětech a praxi pro účastníky stážeerasmus-logo-300x159.jpg
 • zlepšení komunikačních dovedností účastníků v cizím jazyce i společensko-kulturní dopad na účastníky

Hlavní benefity plánovaných aktivit pro účastníky:

 • odborné znalosti a dovednosti účastníků dle JVU
 • pracovní schopnosti v oboru
 • komunikační a jazykové dovednosti v angličtině, základní povědomí o novém jazyce - maďarštině
 • práce v týmu
 • schopnost čelit stresovým situacím
 • zodpovědnost a důslednost
 • samostatnost v rozhodování a vystupování v odlišném prostředí
 • prohloubení praktických pracovních dovedností a návyků
 • poznání odlišných metod řízení práce
 • rozšíření poznatků o hostitelské zemi, jejím vzdělávacím systému, politickém uspořádání, sociálním zabezpečení, historii, kultuře
 • poznání nezbytnosti studia dalšího jazyka
 • zaměstnatelnost po absolvování školy

Evaluace plánovaných výsledků odborné stáže:

 • hodnocení ze strany přijímající organizace -splnění principů ECVET, soupis hodnocení spolupráce se školou
 • písemné hodnocení formou dílčí zprávy jednotlivých účastníků
 • písemné hodnocení formou dílčí zprávy pedagogického doprovodu
 • písemné hodnocení formou cestovní a monitorovací zprávy leadera projektu
 • šíření výsledků hodnocení formou článků, informací na webových stránkách a nástěnkách
 • závěrečné hodnocení formou závěrečné zprávy projektu
 • hodnocení úspěšnosti stáže po stránce komunikace v cizím jazyce
 • hodnocení úspěšnosti stáže po stránce odborné

Přijímající organizace:

Ve spolupráci s podpůrnou organizací byly pro realizaci pracovních stáží vybrány následující přijímající organizace (firmy) v Budapešti:

 • Offisys Kft. - 8 studentů oboru IT
 • PowerQuattro Zrt. - 7 studentů oboru ME

 Přípravné činnosti a aktivity

Jazyková a kulturní příprava

V rámci projektu vyrazí studenti do zahraničí na celé 3 týdny. Na stáži sice bude přítomen pedagogický dozor, jehož úkolem je zajistit hladký průběh akce, ale po většinu pracovního dne budou studenti na svých pracovištích ve firmách odkázáni na svoji znalost obecné i odborné angličtiny. Proto proběhla pro účastníky i náhradníky z řad studentů důkladná specializovaná příprava v rozsahu deseti lekcí. Za realizaci patří velký dík zkušené učitelce angličtiny Mgr. Evě Morávkové.

Informační schůzka

Ve čtvrtek 9. března 2023 dorazil do naší školy zástupce podpůrné organizace pan Janko Tóth. Všechny účastníky stáže, tj. žáky i doprovodné pedagogy, seznámil s podrobnostmi zahraniční stáže. Podal informace o cílové destinaci. Upozornil na některé kulturní a společenské odlišnosti Maďarska oproti České republice.

Poté všechny seznámil s technickými podrobnostmi stáže - přesné časy odjezdu, příjezdu, podrobnosti o ubytování, o způsobu stravování, o veřejné dopravě v Budapešti atd.

Na konec jeho návštěvy proběhla nezbytná administrativa, která je nedílnou součástí každého projektu, projekty Evropské unie nevyjímaje.

Po celou dobu návštěvy pana Tótha se mohli všichni ptát a cokoliv. S potěšením lze konstatovat, že této možnosti studenti hojně využívali. Svědčí to o jejich zájmu a nadšení z nadcházející stáže.

Průběh výjezdu den po dni

Neděle 19. března 2023

V neděli ráno se vydalo patnáct žáků ze tříd  IT1, IT2 a ME3 v rámci projektu Erasmus+ na odbornou pracovní stáž pod pedagogickým dozorem Ing. maďarská vlajka.jpgMiroslavy Šimůnkové a Mgr. Ivety Krištofové do Budapešti. Po dlouhých hodinách skupina v pořádku dorazila do Budapešti. Hned se jich ujala slečna Janka Csepregi ze spolupracující agentury. Odvedla naše účastníky stáže k ubytování Eleven Hostel a ukázala pokoje. Potom je odvedla na místo, kde bude vyzvedávána snídaně, kde je kancelář hostitelské agentury a kam se bude chodit na večeři. Poté následovala večeře a volný program. Toho někteří využili ke krátké procházce po okolí hostelu. 

V pondělí ráno proběhne schůzka s koordinátorkou projektu v Maďarsku. Žáci budou seznámeni s podrobným pracovním programem a zahájí svoji třítýdenní stáž v jednotlivých firmách. 

 

Pondělí 20. března 2023

mítink.pngPondělí 20. března 2023 jsme začalo pochůzkou pro snídani do pekárny. Pak jsme měli domluvenou schůzku v agentuře ETEN v 9.15 hod. s paní Réka Viktor, která nás seznámila s organizací stáže. Poté jsme navštívili jejich firmy, kde budou pracovat. Ve firmě Offisys přivítal žáky IT ředitel Javellák János. Žáci oboru ME budou pracovat ve firmě PowerQuattro Zrt, kde nás seznámil s náplní práce ředitel Tivadar Török Jr. V 16.00 hod. jsme se opět sešli v agentuře, kde se žáci zúčastnili seznamovacích a stmelovacích aktivit. Večeřeli jsme v restauraci Maroskert Vendéglö a byly špagety carbonara.

 

Úterý 21. března 2023

Budapešťské oko.pngDnešní den šli žáci ME3 poprvé do své práce, kde fyzicky vykonávali přidělené úkoly. Nejprve se seznámili s pracovní linkou. Jejich prací bylo skládání plošných spojů a pájení. Žáci z oboru IT rovněž pracovali na svých noteboocích dle pokynů zaměstnavatele. Náplní bylo algoritmické řešení úlohy pro součet znaků v řádku tabulky.

Po práci žáci navštívili centrum Budapešti, kde jezdili na elektrokoloběžkách. Po večeři šli na vyhlídkové koleso, přezdívané Budapešťské oko, odkud viděli noční krásy města.

 

Středa 22. března 2023

Sladká snídaně vyhnala naše žáky z postelí a pak hurá do práce!

budapest-3471309_960_720.jpgŽáci oboru ME vykonávali různé pracovní činnosti. Někteří vytvářeli komponenty, jiní vrtali, kompletovali a pájeli je.

Žáci oboru IT měli nejdříve ranní meeting přes MS Teams, kde se dozvěděli, co bude náplní jejich dnešního pracovního dne. Jednalo se o doplnění pracovního programu z předešlého dne. Určovali vstupy a výstupy z jiných programů.

V odpoledních hodinách někteří žáci vyrazili posilovat svá těla a nabírat svalovou hmotu. Jiní žáci byli ve městě za památkami. Zejména se jim líbilo Náměstí Hrdinů na Andrássyho třída.

 

Čtvrtek 23. března 2023

Dnešní den byl slunečný a teplý. Všichni žáci se již plně a přirozeně zapojili do pracovního procesu a vykonávali svojí práci. V 16.30 hod. absolvovali stock-vector-hungary-cuisine-vector-sausages-spicy.jfifmeeting v agentuře Eten, kde se jich Réka Viktor ptala na jejich postřehy z práce, na spokojenost s jídlem, co je zaujalo v Budapešti a jaké navštívili památky. Na schůzce byl naplánován sobotní program.

Večer se všichni sešli u večeře. K té byl podáván řízek s rýží, která byla zformovaná do koulí, obalená ve strouhance a opečená. Tato úprava rýže není v České republice běžná a proto lze říct, že večeře přispěla svým dílem k poznání gastronomických zvyků Maďarska. Společné setkání u večeře bylo využito ke zhodnocení celého dne.

 

Pátek 24. března 2023

Žáky oboru IT dnes čekalo ve firmě Offisys Kft. hodnocení dosavadní odvedené práce a byli seznámeni s tím, co je pracovně čeká v příštím týdnu. Také offisys-logo.pngbyli pověřeni předáním dokumentů do agentury Eten. Je dobře, že se alespoň takhle okrajově dotknou administrativy projektu. Žáci oboru ME pracovali jako obvykle na svých pracovištích, kde se podíleli na sestrojování komponentů.

Po večeři se někteří žáci vydali do města užít si večerní život Budapešti. Ostatní žáci se dnes věnovali odpočinku, protože se cítili unaveni po celém pracovním týdnu.

 

Sobota 25. března 2023

Na dnešek byl připraven první ze dvou domluvených kulturních programů. V 10 hodin se všichni se setkali s Matem, který měl připravenou prohlídku csopa.pngněkterých významných pamětihodností Budapešti. Pěší výlet vedl od hostelu k Hradnímu vrchu, dále Vídeňskou bránou k Matyášovu chrámu a Rybářské baště. Zde byl rozchod, který všichni využili ke vstřebání krásných panoramat Budapešti. Poté vedla cesta k Prezidentskému paláci a Budapešťské pozemní lanovce. Dále k Maďarské národní galérii a odtud po schodech do Jižní Budy a do Bazaru v Hradní zahradě.

Po prohlídce Velké tržnice následovala návštěva Csopa Science Center. Toto centrum je obdoba naší IQ Landie, ale mnohem menší. Kluci si zde mohli projít všechny expozice a vyzkoušet si vědu a techniku v praxi.

 

Neděle 26. března 2023

posilovna.pngNeděle začala pozdním vstáváním. Načerpat síly pro další pracovní týden bylo prostě zapotřebí. Každý si dnes zvolil svůj vlastní program. Někteří vyrazili do posilovny, zmučit svá těla a vylepšit kondičku. Další šli za kulturním zážitkem do kina na film „John Wick: Kapitola 4“ v maďarském jazyce s anglickými titulky. Ostatní zašli do centra Budapešti na kulinářské delikatesy. Po 15. hodině byla potřeba vyzvednout večeři. Takže pozdní oběd je přesnější označení. Všichni se také dnes věnovali úklidu svých pokojů.

 

Pondělí 27. března 2023

ChatGPT.jpgDnes opět všichni nastoupili po víkendu do pracovního procesu. Nikomu se ráno nechtělo z postele do deštivého dne. Toto počasí vydrželo celý den a přidal se i velký vítr. Žáci ME3 zúročili pracovní dovednosti z minulého týdne a pracovali na kompletaci složitějších destiček skládajících se z mnoha komponentů. Byl kladen důraz na preciznost a práce s pinzetou byla téměř hodinářská. Žáci IT vytvářeli požadavky na ChatGPT a extrahování definovaných parametrů outputu. Nosné téma dneška, umělá inteligence, se nevyhýbá ani pracovních stáží žáků a to je jenom dobře.

Večer byl díky výpadku internetu věnován vzájemné komunikaci a hraní deskových her.

 

Úterý 28. března 2023

PQ-nev.pngPo včerejším deštivém a větrném počasí přišlo chladné, ale slunečné ráno. Jako každý den, i dnes odešli žáci do práce. Mechanici elektronici pracovali na montováni komponentů na destičky s plošnými spoji. A smontovali jich celkem cca 80. Informační technologové z důvodu nefungování internetu obdrželi náhradní práci, a to napsat anglicky několik řádků na téma, proč si vybrali ke studiu obor IT. V odpoledních hodinách žáci navštívili Velkou tržnici a některé další pamětihodnosti a krásy Budapešti.

Pracovní stáž se dostala do své poloviny. Pro žáky se tím nemění prakticky nic, pro doprovodné pedagogy ano. Z Teplic přijeli na druhou polovinu stáže ředitel školy Ing. Tomáš Holomek a koordinátor projektu Ing. Stanislav Jakoubek. Ti si od Ing. Šimůnkové a Mgr. Krištofové převzali všechny důležité dokumenty a informace, aby stáž mohla bez problémů pokračovat dál.

 

Středa 29. března 2023