Horní menu

Fulltext

Drobečková navigace

Škola > Aktuality > Den s literaturou

Den s literaturouDatum konání:
27.3.2024

Za podpory OP JAK se naše škola 27. března stala pestrým kaleidoskopem literárního dědictví od Cyrila a Metoděje až po prózu a drama 30. let 20. století. Každá třída se chopila jednoho literárního období a představila ho prostřednictvím plakátů, tanců, dramatických scének, různých aktivit a diskuzí. Naše učebny se tak proměnily v živou galerii nejen literárního umění.  

Končící ročníky, které byly mladším ročníkům průvodci, opakovaly k maturitě. Jejich svěřenci si také ověřovali své znalosti, ale seznamovali se i s literárními epochami, klíčovými díly a osobnostmi, které je teprve čekají. Na konci každé „cesty do minulosti“ musely jednotlivé třídy vyplnit připravené kvízy pro shrnutí daného období. Dle očekávání se na prvních třech místech umístily ME3, PP3 a MN3. Je třeba ale pochválit i ostatní třídy za jejich skvělou práci, znalosti a kreativitu, a také s jakým zapálením se do projektu zapojily.  

A aby to nebylo jen o kvízech, rozhodli jsme se odhalit literárního génia mezi žáky formou soutěže à la Pevnost Boyard. Z  každé skupiny byli vysláni dva zástupci k otci Furovi, my ale měli rovnou dva. Na základě hádanek získávaly třídy indicie, které pak využily pro odhalení skrytého autora. Tím byl samotný Dante Alighieri.   Nebylo to jednoduché, ale úspěšných řešitelů, kteří odhalili jméno tohoto mistra, bylo více, a tak se muselo losovat. Osud zvolil třídu ME1 jako šťastné vítěze. Jejich odměnou byl nejen triumf v literárním zápolení, ale také dort, který byl zaslouženou odměnou za jejich úsilí a intelektuální důvtip. 

"Den s literaturou" nebyl pouze o statickém předvádění znalostí, ale spíše o živém prožití a diskuzi nad literárními díly, jejich vlivem na společnost a o vlastní tvorbě inspirované literárními obdobími. Věříme, že tento projektový den podnítil literární vášeň mezi našimi studenty.