Aktuality / Nepřehlédněte

Zobrazit informace

Horní menu

Fulltext

Drobečková navigace

Škola > Aktuality > Střední škola AGC odhalila robotické pracoviště

Střední škola AGC odhalila robotické pracovištěDatum konání:
29.1.2024

Dalšího, v pořadí již třetího robota pro výuku svých žáků nově pořídila Střední škola AGC v Teplicích. Robot je určen primárně pro obor Mechanik elektrotechnik se zaměřením na robotiku a automatizaci, který škola otevřela v roce 2021. Investici v řádu téměř milionu korun škola pořídila částečně z vlastních prostředků, částečně z prostředků čerpaných v dikci národního plánu obnovy. Robotické pracoviště Fanuc dnes škola představila veřejnosti.  

Tomáš Holomek, ředitel Střední školy AGC: „Naším cílem je odborná příprava žáků pro jejich plné a kvalifikované nasazení přímo do pracovního procesu. Toho můžeme docílit i používáním vybavení, se kterým se mohou setkat ve firmách. V současné době je trh zaplaven nejrůznějšími didaktickými pomůckami na kterých se středoškoláci učí základním dovednostem, ale při využití technologií určených přímo do průmyslu, jsou odborné kompetence studentů naplněny výrazně lépe.

Škola již v minulosti pořídila, i díky podpoře společnosti AGC, dva roboty. Aktuálně tak disponuje třemi robotickými pracovišti – FESTO Mitsubishi, ABB a FANUC. „Na novém robotickém pracovišti si žáci budou moci upevňovat teoretické dovednosti programování PLC řídicí jednotky a pozicování v 3D souřadnicovém systému. Ověří si, jak se ve výsledku projeví například „strojové vidění“, protože nový robot je vybaven průmyslovou kamerou,“ popisuje ředitel školy. „FANUC ER-4iA je osazen také šestiosou mechanickou jednotkou, což plně koresponduje s vybavením v průmyslovém prostředí a je plně v souladu s trendy Průmysl 4.0.

Střední škola AGC tak má nyní podle ředitele Tomáše Holomka tři ze čtyř majoritně zastoupených platforem robotických technologií v České republice. „Chybí nám zatím platforma KUKA, což je čtvrtý typ robota, kterého bych rád do našich dílen instaloval. Kromě toho již nyní řešíme s dodavatelem další rozšíření robotického pracoviště FANUC, například o pásový dopravník,“ dodává Tomáš Holomek.

Odhalení nového pracoviště se kromě vedení společnosti AGC Flat Glass Czech a.s. a dodavatele robota RH-Tech s.r.o. zúčastnili za odbor středního vzdělávání MŠMT Mgr. Petr Husník, zástupci stávajících i nových partnerů školy, jako For G, s.r.o., Fanuc Czech s.r.o. nebo Sick, spol. s r.o. Celé dění natáčela regionální televize Ústeckého kraje a nechyběl ani severočeský tisk.

Žáci oboru Mechanik elektrotechnik mohou využívat pro své studium například robotickou učebnu, jejíž součástí jsou mimo robota FESTO také stavebnice Lego Mindstorm a mikropočítače Arduino vybavené mnoha senzory a čidly. Hlavním elektronickým vybavením jsou ale řídicí jednotky PLC Siemens, přičemž každý žák v pracovní skupině má na svém pracovišti vybaveném silovými a datovými zásuvkami jedno PLC pro sebe. K jeho programování používá notebook s nainstalovaným prostředím CodeSys a Robotstudio od společností FESTO a ABB, pro práci s robotem FANUC to bude navíc prostředí RoboGuide a TiaPortal pro Siemens. V rámci výuky elektroniky je využíváno prostředí MultiSim, nástroje pro kreslení elektronických schémat a simulaci reálných obvodů. Do učebny je instalován také vizualizér, což je zařízení pro digitalizaci 3D objektů s přímou projekcí na velkoformátový panel LCD.